REKLAMA

Dlaczego w aptece pojawiają się błędy?

Apteka to miejsce, w którym błędy są szczególnie niewskazane. Niestety, całkowite wyeliminowanie ich, nie jest możliwe . Z jakimi błędami możemy się spotkać w aptece i jakie są przyczyny ich występowania, mogą Państwo przeczytać w poniższym artykule.

(fot. mgr.farm)

REKLAMA
REKLAMA

Typy błędów lekowych

Błąd lekowy mogą popełnić osoby przepisujące, realizujące recepty na leki, czyli lekarz, farmaceuta, , pracownicy służby zdrowia zajmujący się podawaniem leku, ale również sam pacjent.

 

Do błędów lekowych spotykanych w aptece zaliczamy:

 1. Komunikacyjne
  1. Nieporozumienia na linii farmaceuta-pacjent.
  2. Błędy popełnione podczas przepisywania recepty (nieczytelne pismo, brak istotnych informacji dotyczących pacjenta).
 2. Pomylenie nazw leków podobnie brzmiących.
 3. Pomylenie opakowań leków.
 4. Niewłaściwe opisanie użycia leku, niekompletne wskazówki dotyczące użycia.
 5. Błędy wynikające z nierzetelnej reklamy wyrobu/leku/suplementu diety.
 6. Błąd wynikający z niewystarczającego sprawdzenia poprawności wydania leku z grupy zwiększonego ryzyka.
 7. Czynniki zewnętrzne: wynikające ze złych warunków panujących w aptece jak hałas, zbyt wysoka temperatura, czy niesprawny sprzęt.

Bez wątpienia odpowiednie wykształcenie, świadomość ryzyka i odpowiedzialności, pomagają fachowemu personelowi apteki zminimalizować prawdopodobieństwo pomyłki. Europejskie ustawodawstwo sugeruje konkretne zalecenia mające służyć poprawie bezpieczeństwa farmakoterapii w aptece:

 • Miejsce dyspensowania leków ma zagwarantować bezpieczeństwo magazynowania i wydawania leków.
 • Należy separować produkty lecznicze o podobnym wyglądzie.
 • W terapii szpitalnej należy wybierać leki w opakowaniach o czytelnych oznaczeniach graficznych.
 • Należy unikać przeciążenia pracą personelu medycznego.
 • Ważna jest świadomość na temat leków wykazujących wysokie ryzyko i wiedza dotycząca ewentualnych konsekwencji pomyłki.

 

Leki wysokiego ryzyka

Farmaceutyki powodujące zwiększone ryzyko potencjalnych zagrożeń dla pacjentów to tzw. leki wysokiego ryzyka. Wywołują poważne problemy ze zdrowiem, gdy są błędnie wykorzystywane w procesie farmakoterapii. W przypadku leków wysokiego ryzyka szczególnie ważna jest odpowiednia identyfikacja opakowania leku charakterystycznym oznakowaniem.

 

Pacjenci coraz częściej skarżą się na błędy farmaceuty

Z analiz wynika, że pacjenci coraz częściej skarżą się na błędy dotyczące wydania leków z apteki. Zawodzi między innymi, sposób, w jakim dokonuje się retaksacji, i czekanie aż błąd naprawi osoba, która się pomyliła. Z tego względu czas jaki, upływa od wykrycia błędu, do jego korekty wydłuża się.

Zwraca się też uwagę, że coraz częściej pacjenci skarżą się na nieuprzejmą obsługę, brak wyrozumiałości czy nawet brak empatii.

 

Przyczyny błędów w aptece

Najważniejszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, rozważając sposoby eliminacji błędów aptecznych, jest zrozumienie przyczyn wystąpienia tych pomyłek.

Dużym problemem jest to, że w polskich aptekach pacjent jest bardziej klientem. Przez brak wiedzy dotyczącej farmakoterapii, zaleceń terapeutycznych, czy rozmowy dotyczącej aktualnego stanu zdrowia pacjenta, aptekarz nie jest świadomy popełnianych błędów przez pacjenta, czy innych pracowników służby zdrowia.

Nawet krótka informacja o celu terapii, może przyczynić się do wyeliminowania potencjalnego błędu. Należy pamiętać, że w obecnym systemie opieki zdrowotnej, aptekarz ponosi odpowiedzialność za poprawność wydania leku. Istotna jest nie tylko formalna ocena zapisu recepty, ale także jej zawartość merytoryczna.

 

Brak rozmowy z pacjentem

Badania wykazują, że w trakcie rozmowy z pacjentem można wykryć oraz skorygować nawet do 90% błędów dyspensowania. W rozmowie dotyczącej terapii farmaceuta powinien uwzględnić:

 • Wskazania dla stosowanego leku
 • Ostrzeżenia wiążące się z przyjmowaniem danej substancji
 • Korzyści wynikające ze stosowania danego leku
 • Potencjalne działania niepożądane
 • Zalecenia
 • Interakcje
 • Zasady przechowywania leku

 

Nadmiar obowiązków

Dużym problemem polskich aptek, jest przeciążenie farmaceuty nadmiarem obowiązków. Z tego względu ryzyko błędu podczas dyspensowania wzrasta. Braki personelu pomocniczego, brak wyodrębnionej części w izbie ekspedycyjnej zapewniającej większą prywatność to kolejne aspekty zwiększające ryzyko błędu.

 

Pacjent i szata graficzna leku

Problemy generujące pomyłki wynikają również z niewłaściwej szaty graficznej leków. W wielu przypadkach opakowania są bardzo podobne do siebie, przez co łatwiej pomylić dawkę, wielkość opakowania czy w ogóle lek.

Na końcu łańcucha farmakoterapii znajduje się pacjent. Często brak wiedzy dotyczącej farmakoterapii jest przyczyną niewłaściwego przyjmowania leku. Dlatego tak ważna jest rola farmaceuty w edukowaniu społeczeństwa, na temat prawidłowego leczenia.

Bibliografia:

 

REKLAMA

Kamil Bąk

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, były członek zarządu w Polskim Towarzystwie Studentów Farmacji. Oprócz nauk związanych z farmacją do moich zainteresowań zalicza się historia, sport, literatura oraz muzyka.

REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

4 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

a ja zamiast o wiecznych minusach, zastrzeżeniach dotyczących zawodu farmaceuty chciałabym choć jeden pozytywny artykuł ....ale czy to jest w ogóle realne
Miło byłoby przeczytać pęczaku do czasu artykuł nt.naszego zawodu o pozytywnym wydźwięku - może to taka nasza narodowa cecha, że widzimy same negatywy?
może trzeba zmienić punkt widzenia
Tylko przyznam, że nie rozumiem dlaczego te artykuł został w ten sposób odebrany. Nie stawia on aptek w negatywnym świetle. W każdym miejscu pracy pojawiają się błędy, tylko w aptece dość specyficzne i czasem niebezpieczne – o tym właśnie jest ten wpis.