Aptekarz.pl > Choroby i dolegliwości > Cukrzyca > Czy różni się Wegovy od Ozempicu?

Czy różni się Wegovy od Ozempicu?

14-11-2023 08:14:17

Wegovy i Ozempic to nowoczesne leki przeciwcukrzycowe. Zajmują ważne miejsce w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2 i otyłością. Są w formie wstrzykiwaczy i zawierają tę samą substancję czynną – semaglutyd. Czym więc się różnią? Co warto o nich wiedzieć?

W najbliższej przyszłości w Polsce możemy spodziewać się pojawienia kolejnego leku zawierającego semaglutyd — Wegovy. Co warto wiedzieć? (fot. Shutterstock)

Czy różni się Wegovy od Ozempicu?

Zarówno Wegovy jak i Ozempic mają w swoim składzie substancję czynną – semaglutyd. Semaglutyd należy do grupy leków nazywanych analogami GLP-1. Są to leki, które naśladują działanie hormonu inkretynowego – glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1). Hormon ten jest naturalnie uwalniany w jelitach po posiłku. Analogi GLP-1 są stosowane głównie w terapii cukrzycy typu 2 (czytaj także: Co warto przekazać pacjentowi z receptą na analogi GLP-1?). [1] Ich działanie polega na stymulowaniu wydzielania insuliny, hamowaniu uwalniania glukagonu i zwiększeniu uczucia sytości. Normalizują one stężenie glukozy we krwi, nie zwiększając przy tym ryzyka hipoglikemii. Dodatkowo poprawiają profil lipidowy i znacząco redukują masę ciała pacjenta [1].

Leczenie otyłości

Podstawę leczenia otyłości zawsze stanowią odpowiednie żywienie i prozdrowotny styl życia. Farmakoterapia otyłości jest leczeniem wspomagającym, które należy proponować chorym, jeśli dietą i ćwiczeniami nie osiągają oczekiwanych efektów. Obecnie na terenie Unii Europejskiej dostępne są 4 substancje lecznicze zarejestrowane przez Europejską Agencję Leków (EMA) do leczenia otyłości [6]. Najnowszym z nich jest semaglutyd, a Wegovy to pierwszy lek, który we wskazaniu ma tylko leczenie otyłości i nadwagi.

Leczenie cukrzycy

Pierwszą linią leczenia cukrzycy typu 2. jest leczenie metforminą oraz zmiana stylu życia. Dodatkowo Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca stosowanie analogów GLP-1 w skojarzeniu z metforminą w przypadkach:

 • chorób sercowo-naczyniowych,
 • licznego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych,
 • przewlekłych chorób nerek [5].

Wegovy — wskazania do stosowania

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Wegovy do stosowania:

 • w celu kontroli masy ciała wraz z dietą i zwiększonym wysiłkiem fizycznym u dorosłych pacjentów z otyłością,
 • w celu kontroli masy ciała wraz z dietą i zwiększonym wysiłkiem fizycznym  u dorosłych pacjentów z nadwagą. Dodatkowo z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nieprawidłową masą ciała np. cukrzycą typu 2., nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią, obturacyjnym bezdechem sennym itd.
 • u młodzieży powyżej 12. roku życia z otyłością i masą ciała powyżej 60 kg. Również w połączeniu z dietą i zwiększonym wysiłkiem fizycznym [2].

FDA zatwierdziła Ozempic do stosowania:

 • u dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2. łącznie z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym:
  • w monoterapii — u pacjentów, u których stosowanie metforminy jest niewskazane,
  • w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy [3].

Ozempic jest bardzo często stosowany poza wskazaniami (off-label) w celu zmniejszenia masy ciała [4].

Jaka jest różnica pomiędzy Wegovy a Ozempic?

Główną różnicą są wskazania obu leków. Lek Wegovy jest dopuszczony do stosowania w celu kontroli masy ciała, natomiast Ozempic jest wskazany do stosowania u dorosłych z cukrzycą typu 2.

Drugą ważną różnicą jest dawkowanie i sposób podania. Wegovy występuje w wyższych dawkach niż Ozempic. Oba leki są w formie wstrzykiwacza. Jednakże Wegovy zawiera pojedynczą dawkę, podczas gdy Ozempic zawiera 4 dawki leku w jednym wstrzykiwaczu [2,3].

Kolejną ważną różnicą jest stosowanie u dzieci i młodzieży. Wegovy można stosować u młodzieży powyżej 12. roku życia. W przypadku Ozempicu nie określono bezpieczeństwa stosowania u dzieci. Przyjmuje się, że może być stosowany u osób powyżej 18. roku życia [3]. Jeśli lekarze przypisują Ozempic dla dzieci — jest to przykład podawania leku off-label.

Działania niepożądane obu leków będą zależne od dawki. Jako że oba leki zawierają tę samą substancję czynną, to bardziej nasilone działania niepożądane może powodować ten stosowany w wyższej dawce.

 

Tabela 1. Różnice pomiędzy Wegovy a Ozempic [2,3].

Z czym nie łączyć semaglutydu?

Semaglutyd powoduje opóźnienie opróżniania żołądka i potencjalnie może wpływać na wchłanianie jednocześnie podawanych doustnych produktów leczniczych. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania semaglutydu łącznie z innymi lekami doustnymi. Jednakże nie odkryto na razie istotnych klinicznie interakcji [2,3].

 

Autorka: mgr farm. Dominika Kwiatkowska

 

Literatura:

 1. Kamiński, M. Analogi GLP-1 w świetle wytycznych ADA 2020 i najnowszych badań. Kurier Medyczny2020(4).
 2. https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/wegovy-epar-product-information_pl.pdf [dostęp dnia 23.10.23 r.]
 3. https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/ozempic-epar-product-information_pl.pdf [dostęp dnia 23.10.23 r.]
 4. https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-statement-ongoing-review-glp-1-receptor-agonists [dostęp dnia 23.10.23 r.]
 5. https://ptdiab.pl/zalecenia-ptd/zalecania-aktywni-czlonkowie-2023 [dostęp dnia 23.10.23 r.]
 6. Bąk‑Sosnowska M., Białkowska M., Bogdański P., Chomiuk T., Gałązka‑Sobotka M., Holecki M., Jarosińska A., Jezierska M., Kamiński P., Kłoda K., Kręgielska‑Narożna M., Lech M., Mamcarz A., Mastalerz‑Migas A., Matyjaszek‑Matuszek B., Ostrowska L., Płaczkiewicz‑Jankowska E., Stachowska E., Stelmach‑Mardas M., Szeliga J., Szulińska M., Walczak M., Wyleżoł M.: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2022 – stanowisko Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Med. Prakt. wyd. specj.; maj 2022: 1–87

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Wynalazca plastrów nikotynowych: Całe życie zastanawiałem się, dlaczego ludzie palą!

[Artykuł sponsorowany]

Murray Jarvik urodził się 1 czerwca 1923 r. w Nowym Jorku. Ukończył m.in. Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco. Przez całe życie cierpiał na problemy z sercem. Jego kłopoty zdrowotne rozpoczęły się od ciężkiego przypadku gorączki reumatycznej, gdy miał 12 lat. Później w wieku 28 lat zachorował na polio, a w 1992 r. zdiagnozowano u niego raka płuc. Nowotwór udało się wyleczyć.1,2

W całej tej historii warto wspomnieć, że naukowiec nigdy nie palił papierosów. W trakcie licznych pobytów w szpitalach obserwował jednak pacjentów, którzy zmagali się z nałogiem i objawami odstawienia papierosów. To wtedy w jego głowie zrodził się pomysł na inny, bezpieczniejszy sposób dostarczania nikotyny do organizmu, który zniweluje chęć sięgania po papierosa u osób, które powinny natychmiast wyjść z nałogu.1,2 Motywacji do działania dostarczała mu również żona, nałogowa palaczka.1

Nikotyna w terapii leczenia uzależnienia

Murray Jarvik rozpoczął badania nad wchłanianiem nikotyny przez skórę i jej wpływem na organizm ludzki od obserwowania rolników zajmujących się zbieraniem tytoniu. Nie mógł jednak uzyskać zgody na prowadzenie badań na pacjentach. W końcu wraz ze swoim kolegą z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Jedem Rosem, zaczęli prowizoryczne plastry testować na sobie. Po latach, w jednym z wywiadów Javik wspominał: „Nałożyliśmy tytoń na skórę i czekaliśmy, co się stanie. Nasze tętno wzrosło, zaczęła skakać adrenalina, to wszystko przytrafia się palaczom”. 4

Badania Jarvika i Rose doprowadziły do wynalezienia plastra nikotynowego na początku lat 90. Sześć lat później Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ich sprzedaż jako leku bez recepty. Murray Jarvik dożył później starości. Zmarł 8 maja 2008 roku w wieku 84 lat.2

Plaster nikotynowy dzisiaj

Plaster nikotynowy dziś jest szeroko stosowany jako podstawowy element Nikotynowej Terapii Zastępczej. Dostarcza on nikotynę bezpośrednio przez skórę do organizmu, aby złagodzić potrzebę zapalenia papierosa i stopniowo rzucić palenie. Działa do 16 godzin i – w przeciwieństwie do papierosów czy e-papierosów – nie zawiera tysięcy substancji kancerogennych.5

Co warto zapamiętać na temat Nikotynowej Terapii Zastępczej?

• Nikotynowa Terapia Zastępcza to najlepiej przebadana farmakologiczna forma wsparcia rzucania palenia: ponad 150 badań klinicznych 6, w trakcie których przebadano około 65 tysięcy pacjentów 7, badania dostępne w Cochrane Library.

• NTZ to jedyna, dostępna bez recepty, terapia rekomendowana przez WHO (Essential Medicines List). Na liście znajdują się zarówno plastry, gumy, tabletki, jak i spray.3

• NTZ zwiększa szansę na rzucanie palenia o 50% do 60%.8

• Jednoczesne stosowanie plastra nikotynowego i innego rodzaju NTZ (szybko działającego, np. guma do żucia, tabletka do ssania, spray) zwiększa o 15% do 36% prawdopodobieństwo, że dana osoba rzuci palenie, niż gdyby użyła tylko jednego rodzaju produktu NTZ.7

• NTZ może być używana w grupach pacjentów ze szczególnymi potrzebami (kobiety w ciąży i karmiące piersią pod nadzorem lekarza10, pacjenci z chorobami serca i po przebytym zawale11, pacjenci z chorobami układu oddechowego, w tym POChP12, pacjenci z innymi uzależnieniami np. od alkoholu13.

Dowiedz się więcej na temat produktów Nikotynowej Terapii Zastępczej.

Literatura

 1. Weber, Bruce (2008-05-13). „Murray Jarvik, 84, Whose Research Helped Lead to Nicotine Patch, Dies”New York Times. Retrieved 2008-05-26.
 2. Wikipedia. Dostep 21.05.2024 r. https://en.wikipedia.org/wiki/Murray_Jarvik
 3. WHO model list of essential medicines – 22nd list, 2021, 30 September 2021, WHO/MHP/HPS/EML/2021.02, dostęp https://www.who.int/publications/i/item/WHO-MHP-HPS-EML-2021.02, 21.05.2024 r.
 4. Obituary: Murray E. Jarvik, 84, UCLA pharmacologist, nicotine patch inventor, dostęp: https://www.uclahealth.org/news/release/obituary-murray-e-jarvik-84-ucla-pharmacologist-nicotine-patch-inventor
 5. Edyta Budzyńska, Stefanie Sielemann, Jarosław Puton, Alexander L.R.M. Surminski, Analysis of e-liquids for electronic cigarettes using GC-IMS/MS with headspace sampling, Talanta, Volume 209, 2020, 120594, ISSN 0039-9140, https://doi.org/10.1016/j.talanta.2019.120594.
 6. SteadL.F., PereraR., BullenC. et al. Nicotinereplacementtherapyfor smoking cessation// CochraneDatabase Syst. Rev. 2012. Issue11.
 7. Hartmann‐BoyceJ, ChepkinSC, YeW, BullenC, Lancaster T. Nicotinereplacementtherapyversus controlfor smoking cessation. CochraneDatabase of SystematicReviews2018, Issue5.
 8. W porównaniu do pacjentów otrzymujących placebo lub bez leczenia za Hartmann‐Boyce J, Chepkin SC, Ye W, Bullen C, Lancaster T. Nicotine replacement therapy versus control for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 5. Art. No.: CD000146. DOI: 10.1002/14651858.CD000146.pub5.
 9. Lindson N, et al. Different doses, durations and modes of delivery of nicotine replacement therapy for smoking cessation. Cochrane Database Syst Rev. 2019 Apr 18;4(4):CD013308.
 10. Bała,Cedzyńska i in. Wytyczne leczenia uzależnienia od nikotyny. Rekomendacje, 2022. https://nil.org.pl/uploaded_files/art_1653901298_wytyczne-zun.pdf
 11. McRobbie H, Hajek P. Nicotine replacement therapy in patients with cardiovascular disease: guidelines for health professionals. Addiction. 2001 Nov;96(11):1547-51.
 12. Ellerbeck EF, Nollen N, Hutcheson TD, Phadnis M, Fitzgerald SA, Vacek J, Sharpe MR, Salzman GA, Richter KP. Effect of Long-term Nicotine Replacement Therapy vs Standard Smoking Cessation for Smokers With Chronic Lung Disease: A Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. 2018 Sep 7;1(5):e181843. 
 13. Pharmacological Options for Smoking Cessation in Heavy-Drinking Smokers – PubMed (nih.gov).