REKLAMA
REKLAMA

Czop woskowinowy – pigułka wiedzy dla farmaceuty 9

Jest to częsty problem, który dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Woskowinę wytwarza zewnętrzna część przewodu słuchowego, gdzie ulokowane są gruczoły woskowinowe. Czop woskowinowy to najczęstsza dolegliwość ucha zewnętrznego, z jaką spotykają się farmaceuci.

(fot. shutterstock)

Występowanie

Dane wskazują, że problem „zatkania” ucha dotyczy 2-6% populacji. W kontekście pracy farmaceuty ważny jest fakt, że znaczna część pacjentów próbuje rozwiązać ten problem bez zgłaszania się do lekarza.

REKLAMA
REKLAMA

 

Jak powstaje czop?

Fizjologicznie woskowina chroni skórę wewnątrz przewodu i ma naturalną tendencję do wypływania na zewnątrz. Może ona jednak gromadzić się i zaczopować przewód jednego lub obu uszu. Jest to przyczyna dyskomfortu, ograniczenia słuchu czy zawrotów głowy. Czop woskowinowy może również być przyczyną powstania zapalenia ucha zewnętrznego.

 

Jak rozpoznać zatkanie woskowiną i kiedy skierować pacjenta do lekarza

Najważniejszym parametrem jest ubytek słuchu, dyskomfort w obrębie ucha oraz niedawne próby oczyszczania przewodu.

Do lekarza kierujemy w przypadku:

  • Zgłoszenia zawrotów głowy i szumu w uszach
  • Bólu wywodzącego się z ucha środkowego
  • Gorączka i złe samopoczucie u dziecka
  • Głuchota
  • Ciało obce w przewodzie słuchowym
  • Brak poprawy po OTC

 

Przegląd Cochrane

Naukowcy Cochrane sprawdzili, czy krople do uszu w roli środka zmiękczającego woskowinę, potencjalnie zapobiegające stosowania bardziej zaawansowanych środków leczenia zatkanego przewodu słuchowego są skuteczne. W przeglądzie sprawdzono, który preparat do czyszczenia uszu najefektywniej rozpuszcza nagromadzoną woskowinę.

Analizowano 10 badań, gdzie oceniano krople na bazie oleju, wody oraz soli fizjologicznej. Nie zaobserwowano żadnych przesłanek, które wskazywałyby na większą skuteczność któregoś z wymienionych powyżej rodzajów kropli. Z dokonanego przeglądu wnioskowano, że krople do uszu mogą okazać się skuteczne w usuwaniu woskowiny. Brak jest natomiast wskazówek, który preparat jest najbardziej efektywny.

 

Wskazówki i wybór produktu

Środki rozpuszczające woskowinę na bazie oleju

Cerumex

Zawiera glicerynę i kwaśny węglan sodu. Dawka dla dorosłych i dzieci to 5 kropli do ucha, od dwóch do trzech razy na dzień. Między podaniami należy włożyć do ucha wacik nawilżony preparatem lub wazeliną, w celu zapobiegnięcia wycieknięciu z ucha preparatu.

 

A-cerumen

Jest wodno-tłuszczową emulsją. Zawiera: zhydrolizowany kolagen, łagodnie czyszczące środki powierzchniowo czynne oraz trietanoloaminę, która nie dopuszcza do pęcznienia hydrolizatu i umożliwia penetrację substancji czynnych. Przed aplikacją ampułkę ogrzewa się w dłoniach i połowę wcisnąć do ucha,  odczekać kilka minut.  Następnie wpuścić do ucha kilka kropel soli fizjologicznej. Zabieg powtarza się przez 3-4 kolejne dni rano i wieczorem.

 

Vaxol

Zawiera w 100% oliwę z oliwek w formie sprayu. Stosuje się kilka razy dziennie, aby rozpuścić nadmiar wydzieliny oraz profilaktycznie.

 

Środki rozpuszczające woskowinę na bazie wody

Otomer

Jest to izotoniczny roztwór wody morskiej do czyszczenia uszu.

Antotalgin

Zawiera dokuzynian sodu – związek powierzchniowo czynny rozmiękczający woskowinę uszną. Do usuwania czopów stosuje się przez 3 kolejne dni, 3-5 kropli. Profilaktycznie 1-2 razy na tydzień.

Warto pamiętać, że powtarzający się problem lub niecałkowite wyleczenie, to sytuacje, które należy skonsultować z lekarzem. Laryngolog dysponuje wiedzą, doświadczeniem oraz sprzętem medycznym, co pozwala na postawienie diagnozy czy wykonanie zabiegu oczyszczającego przewód słuchowy.

 

Bibliografia:

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]