REKLAMA
REKLAMA

Case study – pacjent z bólem gardła

shutterstock_171525560.jpg

Ból gardła to jedna z najczęstszych przyczyn odwiedzin apteki przez pacjenta. Substancji stosowanych w leczeniu objawowym jest wiele i zapewne większość farmaceutów wyrabia sobie swój własny model postępowania. Na przykładzie Pana Bogusława, omówiono jeden z możliwych scenariuszy…

shutterstock_171525560.jpg

(fot. shutterstock)

REKLAMA
REKLAMA

Opis przypadku:

Do apteki zgłasza się Pan Bogusław – 45-letni mąż i ojciec trójki dzieci, przedsiębiorca posiadający firmę zajmującą się wykończeniem wnętrz.

Podczas wywiadu farmaceutycznego pacjent zgłasza ból głowy, kiepski nastrój oraz zachrypniętym głosem stwierdza, że dokucza mu nieprzyjemne pieczenie w gardle. Powyższe objawy trwają około dwóch – trzech dni. Najbardziej dręczy go właśnie ból gardła, który nasila się coraz bardziej. U pacjenta nie występują inne objawy, takie jak gorączka, nie choruje na żadną chorobę przewlekłą, natomiast regularnie pali papierosy.

Ból gardła jest na tyle nękający, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Przeszkadza on w wykonywaniu pracy, gdyż nie pozwala sprawnie komunikować się z klientami oraz z zespołem. Pacjent dodatkowo skarży się na ból podczas przełykania śliny oraz na chrypę utrudniającą mówienie. Dolegliwość jest na tyle dokuczliwa, że uniemożliwia spokojny sen, co jest szczególnie uciążliwe dla Pana Bogusława.

Mężczyzna prosi o skuteczny lek, który pozwoli mu złagodzić objawy choroby, aby jak najszybciej wrócić do pracy. Jest zestresowany, że przez swoją niedyspozycyjność nie zdąży z terminami, a w konsekwencji nie dotrzyma warunków zawartych w obowiązujących go umowach z klientami.

Rozwiązanie

W oparciu o zebrane informacje można podejrzewać, że pacjent cierpi na zapalenie gardła, być może zainfekowana jest również krtań. Należy przestrzec pacjenta, że w przypadku wystąpienia gorączki lub pogorszenia stanu w ciągu najbliższych 2-3 dni trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. Natomiast jeżeli nie wystąpią inne symptomy możliwe, że jest to wirusowa infekcja gardła, którą należy leczyć objawowo. Wskazane jest stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz działających miejscowo w postaci tabletek do ssania.  Leki te zawierają najczęściej substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne, miejscowo znieczulające, dezynfekujące i łagodzące ból [1,2].

Zalecenia

Ze względu na to, że można przypuszczać wirusową etiologię dolegliwości, pacjentowi należy zalecić postępowanie objawowe i pielęgnacyjne. Należy doradzić Panu odpoczynek, tłumacząc, że tym sposobem szybciej dojdzie do zdrowia. Warto również zaproponować domowe sposoby, jak ogrzewanie gardła oraz picie ciepłych płynów np. herbatę z miodem, dodatkowo dobrze jest zadbać o prawidłowy poziom wilgotności pomieszczenia.

Należy pamiętać o stałym dezynfekowaniu i nawilżaniu gardła, łagodzeniu stanu zapalnego i bólu. Posłużyć do tego mogą tabletki do ssania zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dodatkowo warto wdrożyć płukanie gardła preparatami ziołowymi oraz pomocniczo tabletki zawierające substancje roślinne działające antyseptycznie. Pomocniczo można również zastosować preparaty ziołowe, które powlekają podrażnioną błonę śluzową gardła [3,4].

W przypadku samoleczenia bólu gardła powinno się unikać dodatkowych bodźców podrażniających jak papierosy, alkohol, ostre przyprawy i chociażby przeciąg w domu.

Większość infekcji gardła stanowią zakażenia wirusowe, które po zastosowaniu omówionych zaleceń ustępują. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że w przypadku nieskuteczności samoleczenia w domu lub po pojawieniu się dodatkowych symptomów, do których bez wątpienia należy gorączka, konieczna jest wizyta u lekarza.

Bibliografia:

 

  1. Mejza F. Przeziębienie. Portal Medycyna Praktyczna; http://grypa.mp.pl/przeziebienie/61668,przeziebienie
  2. https://farmaceuta-radzi.pl/bol-gardla/
  3. Mrozińska M, Stopiński M, Mik E. Przeziębienie. Przewodnik Lekarza 2003; 9: 20-27
  4. http://topfarm.com.pl/wp-content/uploads/2013/12/opiekun_farmaceutyczny_nr_2_autor_mgr_farm_Hubert%20Schmidt_pracownicy%20Apteki_Przyjaznej.pdf
  5. http://chpl.com.pl/data_files/2012-01-11_ChPL_zm._okres_waznosci-_clean.pdf
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

3 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

"Pacjent dodatkowo skarży się na ból podczas przełykania śliny oraz na chrypę utrudniającą mówienie. Dolegliwość jest na tyle dokuczliwa, że uniemożliwia spokojny sen, co jest szczególnie uciążliwe dla Pana Bogusława." Jak gada przez sen, to myślę, że bardziej uciążliwe to jest dla żony P. Bogusława i wymaga to chyba wnikliwszej diagnostyki?
Może Pan Bogusław boi się, że przez sen chlapnie coś, co niekoniecznie spotka się z aprobatą żony?;) Temat przypadku jak najbardziej na czasie, bo ostatnio co drugi pacjent jest takim Panem Bogusławem, cierpiącym na problemy z gardłem i krtanią.
Można zaproponować P. Bogusławowi uczestnictwo w programie, pomagającym rzucić palenie :) Gdzieś mi się obiło o uszy, że apteki już mają w ofercie takowe. Jest okazja, postanowienia noworoczne i takie tam...