Amoksycylina – uważana była za bezpieczny antybiotyk do stosowania w czasie ciąży – wg FDA miała ona kategorię B. Jednak samo FDA uważa tą kategoryzację za przestarzałą. Czy amoksycylina jest bezpieczna w czasie karmienia piersią?
Amoksycylina zaliczana jest do kategorii L1, leków najbezpieczniejszych w czasie laktacji (wg kategorii ryzyka laktacyjnego Prof. Hale’a). Do tej kategorii zaliczane są:
- substancje lecznicze, które były przyjmowane podczas laktacji przez dużą liczbę matek i nie zaobserwowano żadnego negatywnego ich wpływu na karmione piersią dzieci
- substancje lecznicze, dla których przeprowadzono badania kontrolowane wśród matek karmiących piersią, i dla których te badania wykazały brak ryzyka wpływu na zdrowie dziecka ani odległego działania szkodliwego
- substancje lecznicze, niedostępne drogą doustną dla dziecka
- Substancje lecznicze zaliczane do kategorii L1 określane są jako zgodne z karmieniem piersią
Ponadto zgodnie z klasyfikacją Prof. Briggs’a, jak również przez Amerykańską Akademię Pediatrii i Światową Organizację Zdrowia amoksycylina określana jest jako kompatybilna z karmieniem piersią. Co więcej e-lactancia.org uznaje amoksycylinę jako zgodną z karmieniem piersią, której stosowanie niesie bardzo małe ryzyko dla dziecka karmionego piersią i dla procesu laktacji.
Amoksycylina nie wpływa na proces laktacji. Może przenikać do mleka mamy, ale następuje to w bardzo małych ilościach. Wg dostępnych danych mniej niż 0,95% dawki leku, przyjętej przez mamę przenika do jej mleka. Jest to ilość bardzo mała i mało prawdopodobne jest aby mogła wywierać niekorzystny efekt na karmione piersią dziecka. Co prawda u niemowląt może dochodzić do zaburzeń flory jelitowej, wystąpienia wymiotów, biegunki czy wysypki. Niemniej jednak objawy te mają charakter łagodny i nie ma potrzeby przerywania karmienia piersią lub całkowitego odstawiania dziecka od piersi.
Dotychczas nie zaobserwowano i nie udokumentowano działań niepożądanych występujących u dziecka karmionego piersią, którego mama przyjmowała amoksycylinę. Za bezpieczeństwem stosowania tego antybiotyku w czasie karmienia piersią przemawia również fakt, powszechnego jego stosowania wśród dzieci.
Amoksycylina charakteryzuje się niskim ilorazem M/O=0,04. Iloraz ten to stosunek stężenia wolnej frakcji substancji leczniczej w mleku do jej stężenia we krwi mamy. Parametr ten pozwala na oszacowanie tendencji danej substancji leczniczej do przenikania do pokarmu. Iloraz mniejszy niż 1 wskazuje, że substancja lecznicza w niewielkim stopniu przenika do mleka mamy. Ponadto amoksycylina charakteryzuje się niską Względną Dawką dla Niemowlęcia (RID=0,1-0,2%). Jest to wartość wyrażana w procentach i jest to ilość związku, jaką otrzymuje dziecko z mlekiem, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, w przeliczeniu na dawkę leku (w przeliczeniu na kg masy ciała), jaką przyjmuje mama. Uznaje się, że lek jest bezpieczny, jeżeli wartość ta jest mniejsza niż 10%. Im mniejsza tym lepiej.
W przypadku stosowania amoksycyliny należy bacznie obserwować dziecko i w przypadku zaobserwowania: wymiotów, biegunki, wysypki lub innych niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku stosowania amoksycyliny w czasie karmienia piersią należy jej przyjmowanie zsynchronizować z przystawianiem dziecka do piersi. Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu. Wg niektórych autorów, w przypadku leków najbezpieczniejszych nie ma konieczności zachowywania przerw pomiędzy przyjęciem leku a kolejnym karmieniem dziecka. Rzeczywiście amoksycylina jest lekiem bezpiecznym w czasie karmienia piersią, ale jeżeli tylko jest taka możliwość warto zachować 2-godzinny odstęp od przyjęcia leku do kolejnego przystawienia dziecka do piersi.
Bibliografia:
- Medications and Mothers’ Milk, T.W. Hale, H.E. Rowe, Springer Co. 2016
- Drugs During Pregnancy and Lactation, C. Schaefer et al., Academic Press Inc, 2014
- Drugs in Pregnancy and Lactation, G. G. Briggs, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
- Leki w ciąży i laktacji, Frieske K. Et al., MedPharm Polska, 2014
- The Transfer of Drugs and Other Chemicals Into Human Milk, AAP, Committee on Drugs, Pediatrics 2001, 108(3), 776-789
- The Transfer of Drugs and Therapeutics Into Human. Breast Milk: An Update on Selected Topics. Pediatrics, 2013, 132(3), e796-e809
- Breastfeeding and maternal medication. Recommendations for Drugs in the Eleventh WHO Model List of Essential Drugs, WHO, Genewa, 2002
- Australian Government, Department of Health, Therapeutic Goods Administration https://www.tga.gov.au/prescribing-medicines-pregnancy-database
- Baza e-lactancia.org http://www.e-lactancia.org/producto/91
- Baza LactMed https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~UgZtLu:2
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]