Amoksycylina zaliczana była do kategorii B wg FDA. Do tej kategorii zaliczane były substancje lecznicze, dla których w badaniach przedklinicznych na zwierzętach nie wykazano ryzyka szkodliwego wpływu na płód ale nie przeprowadzono badań klinicznych u kobiet w ciąży i nie potwierdzono tego. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami FDA, kategorie A, B, C, D i X, powinny być wycofywane. Czy amoksycylina dalej można stosować bezpiecznie w ciąży?
(fot. shutterstock)
Amoksycylina zaliczana była do kategorii B wg FDA. Do tej kategorii zaliczane były substancje lecznicze, dla których w badaniach przedklinicznych na zwierzętach nie wykazano ryzyka szkodliwego wpływu na płód ale nie przeprowadzono badań klinicznych u kobiet w ciąży i nie potwierdzono tego. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami FDA, kategorie A, B, C, D i X, powinny być wycofywane, a o bezpieczeństwie stosowania danej substancji leczniczej w czasie ciąży powinny informować dokładne dane i analiza dotychczasowych badań i doniesień naukowych na ten temat (takie informacje powinny być umieszczane na ulotkach dołączonych do opakowań leków).
Kategorie
Zgodnie z kategoriami stosowania leków w czasie ciąży według Australian Drug Evaluation Committee (ADEC) amoksycylina zaliczana jest do kategorii A. Do tej grupy zaliczane są substancje lecznicze, które były stosowane u dużej liczby kobiet w ciąży lub u kobiet w wieku rozrodczym i nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka i częstotliwości powstawania wad u dziecka lub innego działania szkodliwego dla płodu. W badaniach na zwierzętach nie wykazano aby amoksycylina powodowała ryzyko rozwoju wad u płodu lub zwiększała śmiertelność.
Amoksycylina przenika przez łożysko i może być oznaczana we krwi dziecka. W bardzo dużej ilości badań klinicznych i analiz nie wykazano aby amoksycylina wywierała działanie embriotoksyczne lub fetotoksyczne. Ponadto nie wykazano, aby stosowanie amoksycyliny w ciąży niekorzystnie wpływało na przebieg i zakończenie porodu. Niemniej jednak dostępne są badania, które wskazują na potencjalny związek pomiędzy stosowaniem amoksycyliny lub ampicyliny przez kobietę w ciąży a występowaniem rozszczepu podniebienia u dziecka. Ryzyko występowania tej wady określono na 2-4 na 1000. Ale dostępne jest również badania, które podważają tą obserwację i dla amoksycyliny ryzyko rozwoju tej wady nie zostało wykazane/potwierdzone. Co więcej w jednym z badań dotyczących stosowania amoksycyliny i kwasu klawulanowego w czasie ciąży w okresie przedporodowym udokumentowano wystąpienie u dziecka martwiczego zapalenia jelita grubego. Zarówno ryzyko występowania rozszczepu podniebienia czy martwiczego zapalenia jelita wymaga potwierdzenia w kolejnych badaniach i analizach. Niemniej jednak ryzyko występowania tych wad jest określane jako bardzo małe.
W związku z czym amoksycylina jest antybiotykiem z wyboru w przypadku kobiet w okresie ciąży – może być stosowana, wtedy kiedy to jest konieczne i po konsultacji z lekarzem.
Bibliografia
- Medications and Mothers’ Milk, T.W. Hale, H.E. Rowe, Springer Co. 2016
- Drugs During Pregnancy and Lactation, C. Schaefer et al., Academic Press Inc, 2014
- Drugs in Pregnancy and Lactation, G. G. Briggs, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
- Leki w ciąży i laktacji, Frieske K. Et al., MedPharm Polska, 2014
- The Transfer of Drugs and Other Chemicals Into Human Milk, AAP, Committee on Drugs, Pediatrics 2001, 108(3), 776-789
- The Transfer of Drugs and Therapeutics Into Human. Breast Milk: An Update on Selected Topics. Pediatrics, 2013, 132(3), e796-e809
- Breastfeeding and maternal medication. Recommendations for Drugs in the Eleventh WHO Model List of Essential Drugs, WHO, Genewa, 2002
- Australian Government, Department of Health, Therapeutic Goods Administration https://www.tga.gov.au/prescribing-medicines-pregnancy-database
- Baza e-lactancia.org http://www.e-lactancia.org/producto/91
- Baza LactMed https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~UgZtLu:2
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]