REKLAMA
REKLAMA

8 interakcji leków z alkoholem, które warto znać

Powszechnie wiadomo, że alkoholu nie wolno łączyć z lekami. Warto natomiast wiedzieć, że niektóre substancje lecznicze wywołują szczególnie niebezpieczne dla zdrowia interakcje. Kilka z nich omówiono w poniższym tekście.

fot. shutterstock

REKLAMA
REKLAMA

 

Aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne

Leki z tej grupy należą do najczęściej przyjmowanych ksenobiotyków przez pacjentów. Są one dostępne bez recepty oraz bardzo szeroko reklamowane jako “najbezpieczniejsze” i pomocne w wielu dolegliwościach. Dlatego są przyjmowane przez pacjentów nieodpowiedzialnie i bezmyślnie. Rolą farmaceuty jest ostrzec o ewentualnych konsekwencjach wynikających ze stosowania tych leków. Połączenie alkoholu ze środkami przeciwbólowymi jest niebezpieczne dla zdrowia. Mechanizmem działania większości medykamentów tej grupy jest hamowanie cyklooksygenazy. Skutkuje to między innymi blokowaniem produkcji prostaglandyn, więc następuje zmniejszenie wytwarzania śluzu co zwiększa ryzyko powstawania wrzodów. Alkohol etylowy jest substancją silnie drażniącą ściany przewodu pokarmowego, co jeszcze bardziej potęguje ten efekt. Na dodatek wiele leków, w tym właśnie przeciwbólowe, zawierające w składzie kwas acetylosalicylowy mają zdolność hamowania hormonu antydiuretycznego co prowadzi do zwiększenia stężenia alkoholu we krwi.

Warfaryna i acenokumarol

Warfaryna i acenokumarol należą do leków zmniejszających krzepliwość krwi, zaliczane są do antagonistów witaminy K. Warfarynę wykorzystuje się między innymi w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy żył głębokich, zapobieganiu powikłaniom zakrzepowo-zatorowym czy we wtórnym zapobieganiu zawałowi serca. Acenokumarol zaś jest wskazany głównie w profilaktyce oraz leczeniu tętniczych i żylnych powikłań zakrzepowo-zatorowych. Leki te są metabolizowane w wątrobie za pomocą izoenzymu CYP2C9, którego aktywność jest modyfikowana przez etanol. W przypadku długotrwałego spożywania alkoholu, izoenzymy są indukowane, co powoduje przyspieszenie eliminacji metabolizowanych substancji leczniczych. Sytuacja jest jednak odwrotna po jednorazowym spożyciu dużej ilości alkoholu. Na skutek konkurencji między substancjami o dostęp do izoenzymów dochodzi do wzrostu stężenia leków w surowicy krwi, co naturalną koleją rzeczy zwiększa ich toksyczność.

Nitrogliceryna

Nitrogliceryna jest często stosowana w postaci aerozolu podjęzykowego do przerywania napadów dławicy piersiowej, a także w leczeniu wspomagającym ostrą niewydolność lewokomorową. Tak więc jest używana w stanach nagłych, dlatego połączenie z alkoholem jest szczególnie niebezpieczne. Leki hipotensyjne, antagoniści wapnia, inhibitory ACE, β-adrenolityki, leki moczopędne, neuroleptyki oraz alkohol etylowy mogą nasilać działanie nitrogliceryny, powodując nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego.

Benzodiazepiny i barbiturany

Bardzo istotne klinicznie są interakcje alkoholu z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Faktem jest, że etanol wpływa depresyjnie na OUN, tak jak leki zaliczane do grupy barbituranów, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, benzodiazepin, leków przeciwpsychotycznych, przeciwhistaminowych I generacji oraz hipotensyjnych działających centralnie. Etanol zwiększa senność, zaburzenia koncentracji i ryzyko hipotensji oraz depresji ośrodka oddechowego. Co więcej alkohol pogłębia drgawkotwórcze działanie części leków, może również prowadzić do wystąpienia objawów pozapiramidowych w czasie terapii klasycznymi lekami przeciwpsychotycznymi.

Paracetamol

Jest on lekiem wykazującym działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizmem działania paracetamolu jest hamowanie prostaglandyn w OUN poprzez blokowanie cyklooksygenazy COX-3. W kontekście interakcji z alkoholem etylowym bardziej istotny jest proces jego metabolizowania w wątrobie. Około 4% paracetamolu ulega biotransformacji z udziałem izoenzymu CYP2E1 do toksycznego metabolitu N-acetylo-4-benzo-chinoiminy (NAPQI). Regularne spożywanie alkoholu powoduje nasilenie indukcji tego enzymu, co może przyczynić się do wzrostu stężenia metabolitu NAPQI, który nie zostaje wychwycony i zmetabolizowany przez grupy sulfhydrylowe glutationu. Aktywny NAPQI powoduje martwicę hepatocytów. Spożycie alkoholu po przyjęciu paracetamolu powoduje zahamowanie metabolizmu NAPQI, co niebezpiecznie zwiększa jego stężenie w wątrobie w wyniku czego może dojść do trwałego uszkodzenia tego organu. (Pacjent z przeziębieniem w aptece. Co doradzić?)

Metronidazol

Antybiotyki to specyficzna grupa leków służąca do walki z infekcjami bakteryjnymi. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami, do których zależy zakaz spożywania alkoholu podczas terapii. W przypadku akurat tego antybiotyku, połączenie to jest jedną z najniebezpieczniejszych interakcji alkoholu z lekiem. Metronidazol należy do substancji hamujących dehydrogenazę alkoholową,  co prowadzi do gromadzenia się toksycznego aldehydu octowego w organizmie. Rozwija się tzw. reakcja disulfiramopodobna, której objawy to rozszerzenie naczyń krwionośnych, silny ból brzucha, głowy, nudności, pocenie się, spadek ciśnienia oraz uczucie lęku.

Pochodne sulfonylomocznika

Pacjenci chorzy na cukrzycę pod wpływem nadużywania alkoholu zwiększają ryzyko rozwoju powikłań choroby. Należy do nich neuropatia, przewlekłe zapalenie trzustki oraz wystąpienie niedocukrzenia. Rozwój hipoglikemii, mogącej stanowić zagrożenie dla życia chorego, wiąże się z  hamowaniem procesu glukoneogenezy w wątrobie oraz zmniejszeniem utleniania kwasów tłuszczowych przez etanol. Zablokowanie glukoneogenezy może utrzymywać się aż kilkanaście godzin od spożycia alkoholu. Etanol zwiększa również działanie hipoglikemizujące leków przeciwcukrzycowych takich jak pochodne sulfonylomocznika oraz insuliny różnego rodzaju.

Sildenafil

Sex & Drugs & Rock & Roll – to nie tylko tytuł popularnego utworu muzycznego, ale zawołanie które weszło do tzw. popkultury na stałe. Cóż, z żalem należy jednak stwierdzić, że z medycznego punktu widzenia nie jest to dobre połączenie, nawet jeśli słowo “Drugs” przetłumaczymy jako “leki”. Otóż sildenafil, który można już kupić bez recepty, bardzo często łączony jest z alkoholem. Warto zatem wiedzieć, że stosując to połączenie można narazić się na utratę życia. Sildenafil należy do leków wydłużających odstęp QT w EKG. A zatem po połączeniu z etanolem mogą wystąpić epizody komorowych zaburzeń rytmu serca, takie jak wielokształtny częstoskurcz komorowy (torsade de pointes).

Piśmiennictwo:

  • Jośko-Ochojska, J., Spandel, L., & Brus, R. (2015). Interakcje alkoholu i dymu tytoniowego z lekami–wiedza potrzebna na co dzień. Hygeia, 50(3), 474-481.
  • https://bazalekow.mp.pl/
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

26 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Paracetamol nie jest taki bezpieczny , wielu pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy że na kaca się nie nadaje .
niestety część osób sobie o nim myśli jako o leku mega bezpiecznym skoro może być podawany małym dzieciom i kobietom w ciąży
najlepiej podczas stosowania lekow w ogole ograniczyc do minimum lub calkowicie picie alkoholu
ale chyba mimo to coraz wiecej osob wie ze paracetamol+ alkohol = uszkodzenie watroby
głosno o tym szczególnie, jak ktoś się przekręci
Warto pamiętać też o nifuroksazydzie. Odkażanie alkoholem od wewnątrz przy terapii tym lekiem może wywołać reakcje disulfiramopodobną.
Paracetamol często trafia do tzw. koszyczków ratunkowych na weselach, gdzie jak wiadomo alkoholu nie brakuje...
No właśnie, pełno tam jest takich kwiatków.
Każdą interakcję z alkoholem dobrze znać. Ale przecież nie raz zdarzy się że jesteśmy w trakcie jakiejś kuracji a alkoholu na pewnych spotkaniach odmówić nie wypada ;)
Jeśli chodzi o zdrowie a w grę wchodzą poważne konsekwencje to zawsze wypada odmówić
Kiedyś również doszukałam się informacji, ze sildenafil wydłuża odcinek QT. Na innym forum napisałam o tym. Zostało to obalone przez tęgie głowy i poparte brakiem wiarygodnych publikacji. CHPL równiez milczy w temacie tej interakcji i częstych przypadków TdP po zastosowaniu nawet samego sildenafilu? Ciekawa jestem, czy te rzadkie przypadki migotania przedsionków czy arytmii komorowych, miały miejsce u zdrowych, czy u pacjentów leczonych innymi lekami, powodującymi wydłużenie odstępu QT?
Jak przyjmujesz leki nie pij takie moje skromne zdanie
"A jak już wypiłeś, to nie odstawiaj swoich leków." :)
A jak się leczysz przewleke to pij ale połowę ;)
Niektórzy np przed weselem przestają brać leki żeby sie napić, a później wylew na prakiecie.
Jako, że ostatnimi czasy "na topie" są wśród co niektórych młodych osób substancje psychoaktywne dodałbym do zestawienia jeszcze kodeinę, itp, zawarte w reglamentowanych przecież preparatach na kaszel. Ich łączenie z alkoholem (i jak się okazuje też z papierosami) do najlepszych nie należy
Kiedyś zasłyszałem że jak ktoś przyjmuje wiele lat leki na nadciśnienie to lepiej się napić i wziąć leki niż z nich zrezygnować na kilka dni i pić alkohol
Ciekawe czy więcej przypadków hospitalizacji i zgonów było z powodu zaniechania przyjmowania leków, czy tez łączenia alkoholu z lekami? Istotne też są konsekwencje i stopień zagrożenia zdrowia i życia w obydwu wariantach. Pewnie gorszy jest ten pierwszy :( Mnie się wydaje, że najbardziej narażone są osoby, które na co dzień nie piją. One nie mają wystarczającej ilości enzymów biorących udział w detoksykacji etanolu, w przeciwieństwie do osób zaprawionych w bojach. https://pl.wikipedia.org/wiki/MEOS Oczywiście, aktywność enzymów ma swoją wydolność i jak ten wytrenowany przesadzi z chlaniem, też nie dadzą rady.
czyli jednak trening czyni mistrza - nawet w takiej dziedzinie życia jak spożywanie alkoholu ;) Ale coś w tym jest - osoby okazjonalnie spożywające alkohol dużo gorzej znoszą skutki jego przyjmowania niż wytrawni smakosze - to samo zapewne jest z ludźmi przyjmującymi na stałe leki. Choć oczywiście nie popieramy ich łączenia z alkoholem! :)
Zawsze podziwiam ludzi którzy leczą się na serce i piją alkohol w znacznych ilościach. Wielu takich osiłków znam...
Ja też znam i wbrew pozorom ich organizmy są naprawdę wytrzymałe i mocniejsze niż niejeden młodziak
Też tak uważam że jest to lepsze rozwiązanie.

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij „Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu aptekarz.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz
logo